Jak vybrat vjezdovou bránu?

Ruku v ruce s realizací oplocení Vašeho pozemku či Vašeho domu jde samozřejmě také správná volba vjezdové brány. Dále s tím také souvisí výběr vchodové branky. V tomto článku se zaměříme na výběr vjezdové brány.

Co je hlavním úkolem vjezdové brány? Jejím úkolem je především oddělit Váš pozemek od jeho okolí. Ať už se jedná o rodinný dům, kde brána izoluje soukromý pozemek od ulice, nebo o průmyslový objekt, kde je potřeba zabránit vstupu nepovolaných osob či vjezdu cizích vozidel, účel vjezdové brány zůstává stejný. Brány jsou mechanická zařízení, která slouží k uzavírání vjezdů na oplocené nebo jinak ohraničené pozemky, zahrady a uzavřené dvory. A pokud je to třeba, dovedou též jednoduše vyřešit i kontrolu vjezdů a vstupů. Brány najdeme jak u rodinných domů a chalup, tak u komerčních objektů, pozemků příslušejících k domům bytovým a podobně.

Jak vybrat bránu, jaké máme typy a jak fungují?
V první řadě je důležitý vzhled, že je potřeba sladit vjezdovou bránu jak s oplocením, tak i s brankou. Opravdu nelze kombinovat zcela odlišný typ plotových výplní s naprosto jiným typem vjezdové brány a ještě odlišnější brankou. Čili vzhledem, použitými materiály i konstrukcí musí plotové výplně ladit s bránami a brankami. Jsou zde samozřejmě výjimky, například zděný plot lze kombinovat s mnoha typy bran a branek. Ovšem i tak, koukáme na architekturu oplocení a budov na pozemku, abychom dosáhli harmonického celku.

Jak rozlišujeme vjezdové brány? Podle způsobu jejich otevírání se dělí na jednokřídlové a dvoukřídlové, dále na posuvné nesené a na posuvné kolejnicové. Křídlové brány otevírají svá křídla do prostoru, buď směrem ven do vozovky, nebo na soukromý oplocený pozemek. Posuvné brány se naopak otevírají posunem do strany. Při výběru vjezdové brány musíme dbát především na to, který typ je pro náš pozemek a jeho oplocení vhodný. Musíme též vzít v úvahu vzdálenost brány od domu nebo jiné blízké stavby, ale i chodníku či silnice.

Samonosné a kolejnicové posuvné brány
Samonosné posuvné brány a kolejnicové pojezdové brány jsou vhodné především na pozemky, kde spolu brána a vjezd těsně sousedí a mezi domem a bránou není dostatek prostoru. Při malém prostoru nelze využít křídlové brány. Křídla brány by se neměly kam otevírat. Posuvné brány se otevírají pouze posunem do strany, nejčastěji podél oplocení pozemku. Samonosné posuvné brány jsou zpravidla nesené, což je cca 8 – 10 cm nad nejvyšším bodem vozovky. Ten je pomocí dvou vozíčků ukotven mimo průjezdnou část vozovky. Spodní část každé samonosné posuvné brány se osazuje speciálním silnostěnným otevřeným profilem. Brána je tímto profilem vedena na soustavě uzavřených kuličkových ložisek. Ložiska jsou součástí vozíků, pevně ukotvených na betonové základové desce. To kolejnicové posuvné brány nejsou zavěšené, nýbrž jezdí po kolejnici. Tyto brány jsou opět vyráběné individuálně přímo podle potřeb skutečných rozměrů stavebních otvorů (mezer v plotě či zídce). Výhodou samonosných a kolejnicových bran je to, že můžeme parkovat přímo před i za nimi.

Křídlové brány
Křídlové brány (jedno i dvoukřídlové) se otevírají do vozovky. Je jedno, zda ven z našeho pozemku, či dovnitř. Výrazně nám tak omezují prostor ve vozovce před i za bránou. Jsou náročné na prostor, protože nemůžeme před i za bránou těsně parkovat, ale musíme počítat s prostorem pro otevření křídla. Dvoukřídlé brány jsou konstruované ze dvou křídel, která jsou zavěšena na pantech, umístěných na nosných sloupech. Otevírání brány, tak začíná uprostřed. Jednokřídlové brány jsou konstruované s jedním křídlem, které je zavěšeno na pantech na nosných sloupech, otevírá se nám celá brána jen pomocí jednoho křídla. Křídlové brány jsou vhodné pro rovný a nesvažitý terén a na hranice těch pozemků, které přímo nesousedí s veřejnými komunikacemi. Jinak se musí křídlová brána otevírat dovnitř (vždy je výhodnější její otevírání ven, jelikož můžeme parkovat na svém pozemku hned za bránou).

Platí obecné pravidlo, že křídlové brány volíme pouze v případě, že nemáme na svém pozemku dostatek prostoru pro brány posuvné, nebo je náš pozemek naopak dostatečně velký a před ním i směrem dovnitř je dostatek prostoru pro otevření křídel, a tedy i zaparkování automobilu. I přes toto pravidlo jsou však u nás v případě rodinných domů křídlové brány dosud nejčastějším řešením.

Povrchové úpravy vjezdových bran
Řešit bránu "bez" nebo "s" povrchovou úpravou? Všechny typy bran si můžeme objednat bez povrchové úpravy, stejně tak ale s úpravou povrchu, která vydrží až desítky let. Pokud tedy chceme prodloužit životnost vjezdové brány, je lepší volit bránu s povrchovou úpravou. Základní nátěr konstrukčních profilů se provádí antikorozní barvou. Povrch brány může být i žárově zinkován a následně natřen akrylátovou barvou. Možná je také metalizace povrchu zinkem, mědí, hliníkem či mosazí, nebo kombinace žárového zinkování a nástřiku práškovou barvou.

V případě povrchové úpravy plotové výplně vždy záleží na zvoleném materiálu. Například plastové a dřevoplastové plotovky jsou téměř bezúdržbové.

Otevírání a zavírání bran a branek
Každou bránu můžeme otevírat ručně. Stále častěji se však přikláníme k otevírání automatickému, které přináší skutečné pohodlí. Brány se neosazují jen automatickými pohony, ovládanými dálkově a fungujícími na principu elektromotoru. Součástí každé brány mohou být i veškeré potřebné bezpečnostní prvky. Brány lze ovládat dálkovými ovládači, klíčovými spínači, kódovou klávesnicí, identifikační kartou, ale i tlačítkem z telefonu. Jakýkoli pohon jakékoli brány přitom lze programovat pro automatické zavření po uplynutí určitého času, případně ihned po průchodu. 

Pomohl Vám náš článek?
www.plotyschuster.cz
https://www.plotyschuster.cz/kontakty/

Zpět